Return to Headlines

Elementary and Middle School Track Meet Results

The 54th Annual Joe DeFino Elementary Track Meet and Middle School Track Meet on June 4, 2019, proved to be a great day of sportsmanship, school spirit, and excitement on a beautiful sunny day at Dietz Stadium. Students from every elementary and middle school joined together for a day of friendly competition and fun, with a very proud and enthusiastic crowd cheering on them on.

Sadie Checksfield from JFK and Connor Moylan from Myer were the Joe Defino Sportsmanship Award winners! See results below.

 

Elementary Results:

Boys A Division

Team scores: Edson (Ed) 86, Graves (Gr) 49, Crosby (Cr) 44, Chambers (Ch) 27

600: 1. Peter Rogerson (Cr) 2:04, 2. Andrew Dwyer (Ed) 2:07, 3. Joe Leiching (Gr) 2:10, 4. Redi Felton (Gr) 2:12, 5. Eli Loewen (Ch) 2:15, 6. Cole Winrow (Gr) 2:16

100: 1. Jack Savona (Ed) 14.87, 2. Hornbeck (Cr) 14.88, 3. Barry White (Ch) 14.90, 4. Isaiah Harris (Ed) 15.60, 5. John Pierre Louis (Ch) 15.96, 6. Haywood (Ed) 15.97

200: 1. Seth Edwards (Ed) 31.73, 2. Austin Hand (Ch) 33.27, 3. Phillip Lettre Jr. (Ed) 34.06, 4. Mason Crowley (Cr) 34.40, 5. Emilian Tisseria (Cr) 34.55, 6. Rody Rakchev (Gr) 35.34

Long jump: 1. Maddix Williams (Ed) 11-8, 2. Mason Crowley (Cr) 10-11, 3. Ethan Pitt (Gr) 10-5, Erick Gil Mazara (Ch) 10-0, 5. Mark Wilson (Ed) 10-0, 6. De'Andre Aquine (Ed) 9-11

Shot put: 1. Conor Sullivan (Ed) 26-9, 2. Elijah Johnson (Gr) 26-7, 3. Clayton Jones (Cr) 25-9, 4. Mason Cafaldo (Gr) 24-5, 5. Braden Tobey (Gr) 23-10, 6. Logan Stade (Cr) 23-9

High jump: 1. Seth Edwards (Ed) 3-9.75, 2. Cruz Guess (Gr) 39-.50, 3. Jack Savona (Ed) 3-8, 4. Austin Hand (Ch) tie Duane Darrisaw (Gr) 3-3, 6. Josh Hornbeck (Cr) tie Hunter Vincent (Cr) 3-3

Relay: 1. Edson, 2. Graves, 3. Crosby, 4. Chambers 

Girls A Division

Team scores: Edson (Ed) 90, Graves (Gr) 59, Chambers (Ch) 37, Crosby (Cr) 20

600: 1. Charlotte McFarland (Gr) 2:13, 2. Marilyn Hoyos (Ed) 2:17, 3. Hazel Lewis (Gr) 2:25, 4. Cloe Piccoli (Gr) 2:28, 5. Mayline Carrillo Solas (Ch) 2:34, 6. Summer O'Reilly (Ch) 2:39

100: 1. Maygen Carney (Gr) 15.59, 2. Brook Longo (Ed) 16.05, 3. Bella Frayne (Cr) 16.63, 4. Kevin Lin (Ch) 17.03, 5. Malisa Brown (Gr) 17.05, 6. Maggie Halwick (Ch) 17.28

200: 1. Kylee Dziomba (Ch) 31.31, 2. Lizbeth Cruz (Ch) 34.53, 3. Reese Longo (Ed) 35.14, 4. Anastacia Ayala (Gr) 35.80, 5. Aiyanna Seymour (Ed) 36.31, 6. Aurora Treloar (Cr) 36.78

High jump: 1. Aurora Treloar (Cr) 3-10, 2. Maygan Carney (Gr) 3. Aiyanna Seymour (Ed) 3-8, 4. Katie Chiera (Ed) 3-6, 5. Isabella Finno (Ed) 3-4, 6. Kylee Dziomba (Ch) 3-2

Shot put: 1. Alana Saunders (Ed) 22-6, 2. Amya Campbell (Ed) 21-8, 3. Isabella Sharot (Gr) 20-10, 4. Etana Francis (Ed) 20-2, 5. Amarianna Brewster (Ch) 20-0, 6. Murphy (Cr) 19-5

Long jump: 1. Madalyn Remus (Ed) 9-9, 2. Nino Beghelvri (Ed) 9-5, 3. Amelia Blazek (Ed) 9-0, 4. Sophia Farella (Gr) 9-0, 5. Chloe Tampasis (Ed) 8-8, 6. Malaya Fletcher (Gr) 7-9

Relay: 1. Chambers, 2. Edson, 3. Graves, 4. Crosby

Boys B Division

Team scores: Myer (My) 105, 2. George Washington (GW) 55, 3. John F. Kennedy (JFK) 44

600: 1. Tyler Eminowicz (My) 2:15, 2. Brennan Mayer (My) 2:18, 3. Skyler Kessner (JFK) 2:21, 4. Bruno DiFrancesco (GW) 2:30, 5. Sasha Mannocchi (My) 2:34, 6. Sparrow Wimbush (GW) 2:50

100: 1. Ryan Romer (JFK) 16.42, 2. Jay'Lin Sanders (My) 16.83, 3. Axel Tapia (GW) 16.96, 4. Mykh Byrd Jr. (My) 17.42, 5. Miguel Vidal (JFK) 17.56, 6. Amante Banks (JFK) 17.82

200: 1. Connor Moylan (My) 34.24, 2. Micah Brown (JFK) 36.40, 3. Christian Hernandez-Garcia (GW) 38.09, 4. Alex Zapata (GW) 38.51, 5. Jordan Hasbrouck (JFK) 40.19, 6. Danny Bills (My) 40.75

Long jump: 1. Connor Moylan (My) 9-7, 2. Braeden Thomasen (JFK) 9-4, 3. Chase Raglieri (My) 8-1, 4. Gerard Velera-Martinez (GW) 7-5, 5. David Givera-Mateo (GW) 7-4, 6. Jayden Hasbrouck (JFK) 7-3

Shot put: 1. Lucas Tinger (My) 26-3, 2. Emiliano Trado (My) 24-6, 3. Jahbear Moora (My) 22-8, 4. Marvin Herrera-Cordaro (GW) 22-7, 5. Aaron Zubee (JFK) 20-1, 6. Arlo Finley (GW) 19-3

High jump: 1`. Tyler Eminowicz (My) 3-9, 2. Bruno DiFrancesco (GW) 3-7, 3. Riley Corrigan (My) 3-4, 4. Morell Strawberry (GW) 3-2, 5. Jaxon Russo (GW) 2:10, 6. Christian Hernandez-Garcia (GW) 2-9

Relay: 1. George Washington, 2. Myer, 3. John F. Kennedy

Girls B Division

Team scores: John F. Kennedy (JFK) 88, Myer (My) 72, George Washington (GW) 43

600: 1. Sadie Checksfield (JFK) 2:18, 2 . Michaela Manor (JFK) 2:19, 3. Lily Hines (GW) 2:22, 4. Ireland Hurley (My) 2:24, 5. Maritza Hernandez (GW) 2:28, 6. Gianna Sacino (My) 2:33

100: 1. Krystal Ifill (JFK) 15.87, 2. Andrea Wollery (My) 16:35, 3. Melody Blackmon (JFK) 16.78, 4. Tyzaniah Curry (GW) 17.93, 5. Sarah Ryan (My) 17.94, 6. Inayla Velez (GW) 18.12

200: 1. Antaigue Morrison (JFK) 33.53, 2. Danyilah Henry (JFK) 36.75, 3. Tiffany Hajba (My) 37.50, 4. Janayla Caceres (JFK) 37.83, 5. Kerstin Kamae (GW) 38.65, 6. Ayla Rivera (GW) 39.72

Long jump: 1. Sadie Checksfield (JFK) 9-3, 2. Rose DiDonna (My) 8-8, 3. Gianna Sacino (My) 7-11, 4. Michaela Decker (GW) 7-10, 5. Jahzara Flattery (JFK) 7-8, 6. Bianca Derise (My) 7-5

Shot put: 1. Jariah Mallory (GW) 18-6, 2. Wileen Litts (My), 3. Caitlyn Mendelsohn (My) 17-3, 4. Tiffany Hajba (My) 17-2, 5. Laniyah Jordan (GW) 16-2, 6. Allison Giambrone (JFK) 16-0

High jump: 1. Samiyah Avery (JFK) 3-4, 2. Lily Hines (GW) tie Walensha Nerdiner (GW) 3-4, 4. Isabella Boice (My) tie Laniyah Hasbrouck (JFK) 3-2

Relay: 1. George Washington, 2. John F. Kennedy, 3. Myer

 

Middle School Results:

Girls

Miller (MCM) 106, Bailey (JWB) 90

1200: 1. Chayse DeLisio (JWB) 4:52.00, 2. Kendyl Short (MCM) 5:31.89, 3. Jaelyn Cognato (MCM) 5:31.90, 4. Cheyenne Harris (MCM) 5:35.46, 5. Ava Perconti (JWB) 5:45.46, 6. Meghan Cooper (JWB) 6:02.03

400: 1. Katerina Deising (JWB) 1:18.18, 2. Elizabeth Kiluba (JWB) 1:19.00, 3. Mercedes Countryman (MCM) 1:22.77, 4. Gabby Rogers (JWB) 1:29.00, 5. Ariana Planthaber (MCM) 1:29.00, 6. Caitlyn Noonan (MCM) 1:21.30

200: 1. Erin Machung (JWB) 33.30, 2. Isabella Torres (MCM) 33.67, 3. Ayah Chamas (JWB) 33.79, 4. Caitlyn Nooann (MCM) 36.00, 5. Messiah Johnson (JWB) 36.44, 6. Mercedes Countryman (MCM) 36.73

100: 1. Gabriela Stokes (MCM) 14.17, 2. Alivia Gambino (JWB) 15.07, 3. Azaria Naccarato (MCM) 15.10, 4. Anya Rivera (JWB) 15.31, 5. Samaria Long (MCM) 15.81, 6. Ella Foss-Sellitti (JWB) 16.34

Long jump: 1. Gabriela Stokes (MCM) 10-04, 1. Azaria Naccarato (MCM) 10-04, 3. Claire Nelson (JWB) 10-02, 4. Elenaor Fournier (JWB) 9-07, 5. Maddie Tampasis (JWB) 9-04, 6. Sofia Grande (JWB) 9-00

Shot put: 1. Josanii Frances-Torres (JWB) 27-02, 2. Aniyah Gonzales (MCM) 23-09, 3. Ariana Planthabert (MCM) 23-04, 4. Mackenzie Hoffman (MCM) 22-03, 5. Hailey Hasbrouck (MCM) 22-06, 6. Katerina Deising (JWB) 20-03

5th grade relay: 1. MCM (Danica Louie, Madison Khan, Symiah Tisseria, Ashley Merrihew) 1:05.28, 2. JWB (Evan LeSuer, Claire McFarland, Eva Hasbrouck, Maddie Tampasis) 1:08.57

6th grade relay: 1. MCM (Samaria Long, Isabella Torres, Azaria Naccarato, Gabriella Stokes) 1:01.36, 2. JWB (Elizabeth Kiluba, Jasanii Frances Torres, Gabriella Levine, Anna Tochterman) 1:02.15

Boys

Miller (MCM) 116, Bailey (JWB) 49

1200: 1. Andrew Lee (MCM) 4:18.14, 2. Lucas Paunovic (MCM) 4:31.89, 3. Keegan Oxford (JWB) 4:32.99, 4. Izeah Pemberton (MCM) 4:42.96, 5. Matthew Martin (JWB) 4:43.21, 6. Ben McGahan (JWB) 5:00.57

400: 1. Tim Leishins (JWB) 1:09.40, 2. Damien Williamson (MCM) 1:10.83, 3. Cade Hubbell (MCM) 1:16.40, 4. Mauricio Morales (JWB) 1:19.12, 5. Kendel Stoutenburg (MCM) 1:22.16, 6. Aidan Grunner (JWB) 1:24.26

200: 1. Joey McDonald (MCM) 29.13, 2. Allen Cherry (MCM) 30.43, 3. Gabe Tecchio (MCM) 32.53, 4. Jack Noble (JWB) 33.35, 5. Mauricio Morales (JWB) 33.99, 6. Karen Dzibert (JWB) 34.11

100: 1. Logan Manor (MCM) 14.03, 2. C.J. Richards (MCM) 14.33, 3. Armondon Medley (MCM) 15.11, 4. Greg Greenberg (JWB) 15.34, 5. Chris Lindsay (JWB) 15.75, 6. Joe Sepesi (JWB) 17.15

Long jump: 1. Joey McDonald (MCM) 15-07, 2. Tim Leiching (JWB) 13-06, 3. C.J. Richards (MCM) 12-04, 4. Damien Williamson (MCM) 12-01, 5. Izech Pemberton (MCM) 12-00, 6. Jack Noble (JWB) 11-11

Shot put: 1. Cle McCloskey (JWB) 31-07, 2. Heatu Shaffer (JWB) 28-09, 3. Jared Nerone (MCM) 28-07, 4. Maddox Rogers (MCM) 26-11, 5. Jayzel Harrison (MCM) 26-11, 6. Diego Estrad (JWB) 25-11

5th grade relay: 1. MCM (Yasir Ceres, Leonel Navarette-Perez, Alexander Herrera, Millie Dersainville) 1:02.00, 2. JWB (Kaden Deibert, Aidan Grumer, Keegan Oxford, Matt Martin) 1:06.00

6th grade relay: 1. MCM (Joey McDonald, Armondo Medley, Logan Manor, Eli Schachter) 58.15, 2. JWB (Joe Sepes, Ben McGahn, Chris Lindsay, Greg Greenberg) 1:02.41

 

Joe Defino Track Meet June 4, 2019  Joe Defino Track Meet June 4, 2019  Joe Defino Track Meet June 4, 2019  Joe Defino Track Meet June 4, 2019  Joe Defino Track Meet June 4, 2019  Joe Defino Track Meet June 4, 2019  Joe Defino Track Meet June 4, 2019  Joe Defino Track Meet June 4, 2019  Joe Defino Track Meet June 4, 2019  Joe Defino Track Meet June 4, 2019  Joe Defino Track Meet June 4, 2019  Joe Defino Track Meet June 4, 2019  Joe Defino Track Meet June 4, 2019  Joe Defino Track Meet June 4, 2019  Joe Defino Track Meet June 4, 2019  Joe Defino Track Meet June 4, 2019  Joe Defino Track Meet June 4, 2019  Joe Defino Track Meet June 4, 2019  Joe Defino Track Meet June 4, 2019  Joe Defino Track Meet June 4, 2019  Joe Defino Track Meet June 4, 2019  Joe Defino Track Meet June 4, 2019  Joe Defino Track Meet June 4, 2019  Joe Defino Track Meet June 4, 2019  Joe Defino Track Meet June 4, 2019  Joe Defino Track Meet June 4, 2019  Joe Defino Track Meet June 4, 2019  Joe Defino Track Meet June 4, 2019  Joe Defino Track Meet June 4, 2019